UVU:laisten tuloksia

*Lähetä tulokset osoitteeseen: uudenmaanvetokoiraurheilijat@gmail.com*

201720162015


25-26.3.2017 SHS:n mestaruuskisat Rautavaara

sp2
3. Carolina Lindström, sh
kolmannen sijan lisäksi seuramestaruus hopeaa!

sp4
Carolina Lindström, sh, ei sijoitusta

hiihtoluokka
4. Heini Ruottu, spu Roti

Onnea molemmille kisaajille!

Carolinan kuva: Lasse Valo

image2

11-12.3.2017 SPKL:n SM-kisat

Lauantaina kisattujen yksilöluokkien tuloksia UVU:laisten osalta:

Naisten A-sarja
Tanja Ignatius ja Bolt 6/12.

Miesten A-sarja
Ari Rastas ja Spence 4/10.
Matti Laaksonen ja Juke 9/10.

Naisten C-sarja
Heini Ruottu ja Roti 7/23.

Sunnuntain viesteissä UVU:lta oli kaksi joukkuetta.
Miesten A-sarjan joukkue voitti upeasti SM PRONSSIA! Joukkueessa:
SM3/8
Matti Laaksonen ja Juke
Tanja Ignatius ja Bolt
Ari Rastas ja Spence

Miesten C-joukkue sijoittui seitsemänneksi.
Joukkueessa:
SM7/7
Heini Ruottu ja Kouta
Panu Haaramo ja Bond
Kirsi Mansikkasalo-Leinonen ja Roti

 

4-5.3.2017 Lemppari sprintti

sph 1-2
5. Riina Sinervuo ja Noppa sekä Luka

152

25. – 26.2.2017 Robur sprint, 1-koiran koirahiihdon, yhdistetyn, Sp4, Sp8 SM, Taivalkoski

SM SM1A 10km

4. Matti Laaksonen ja Riemu

5. Ari Rastas ja Spence

SM SW1A 10km

7. Tanja Ignatius ja Bolt

SM CM 5 + 5km

3. Ari Rastas ja Spence

5. Matti Laaksonen ja Riemu

SM CW 5 + 5km

5. Tanja Ignatius ja Bolt

25.2.2017 Ylämaan REKÄ – koe

Frostbite’s u are so right ”Juuso” rekä1, tulos 53 pistettä! Omistaja Auli Liimatta.

17. – 19.2.2017 Ruunaa Race 2017 MD SM

SM MD4

7. Heidi Pulkkinen

18.2.2017 Törmävaaran koirahiihdot, 2-koiran SM-kisat

SM SM2 A, 2-koiran koirahiihto miehet A, 15km

3. Matti Laaksonen ja Riemu & Sisu

5.2.2017 Liepeen koirahiihto

Koirahiihto miehet A-sarja

1. Ari rastas ja Spence

Koirahiihto naiset A-sarja

4. Tanja Ignatius ja Bolt

14.1.2017 Lapinlahden SM-sprint

Koirahiihto miehet A-sarja

2. Ari rastas ja Spence

Koirahiihto naiset A-sarja

3. Tanja Ignatius ja Bolt


15-16.10.2016 Jämi-SM

SM – DS2 (kahden koiran kärryajo)
1. Jenni Kreivi, Dori & Jaska SM KULTAA
15. Michela Kärkkäinen

SM – DBW (koirapyöräily naiset)
3. Tanja Ignatius, Bolt SM PRONSSIA

SM – DBM (koirapyöräily miehet)
4. Ari Rastas, Spence

DSH1J 1-koiran harrastuskärrysarja nuoret
5. Niklas Ignatius, Koda

9.10.2016 Janakkala rossit

UVU:lla oli Janakkalassa neljän voiton päivä!
Matti Laaksonen voitti x-rotuisen Riemun kanssa miesten koirajuoksun ja belgianpaimenkoira Väsyn kanssa koirajuoksun harrastesarjan.

Junioriluokassa Niklas Ignatius voitti x-rotuisen Kodan kanssa lapset 12-v sarjan ja Justus Laaksonen ja australianpaimenkoira Jumi nuorempien lasten juoksun.
Onnea kaikille voittajille!

janakkala

Niklas ja Justus palkintojenjaossa.

1-2.10.2016 Koirajuoksun ja 1-kärry SM-kisat Joensuu

Koirajuoksuviesti:
UVU 1 SM hopeaa
UVU 2 13. sija

Miesten koirajuoksu

2. Ari Rastas ja Spence SM-2

DS1
9. Tanja Ignatius ja Bolt
24. Riina Sonervuo ja Noppa

DS1 harrastesarja

3. Jenna Stenvall ja Pate

24-25.9.2016 Jämin syysajot

Syksyn kisakausi korkattiin viikonloppuna Jämillä ja UVU:laisilla meni erittäin hienosti!
Lauantaina miesten koirajuoksun kultaa voittivat Ari Rastas ja lkss Spence ja sama parivaljakko voitti sunnuntaina 1-2 koiran harrastuskärryluokan.
2-koiran kärryluokka kilpailtiin kaksipäiväisenä ja hienosti pronssia tuli UVU:n Michela Kärkkäiselle!

14.5.2016 Arctic Cross II
DS1 – 3,8km,
7/11 Heini Ruottu ja spk Roti 9:23

DS1 harr – 3,5km,
2/5 Heini Ruottu ja valpai Kouta 9:54

 

7.5.2016  Jämin kevätajot

DR4 4-koiran kärryluokka 4.2 km
12. Ahonen Jukka-Pekka

DS1 1-koiran kärryluokka 4.2 km
3. Ignatius Tanja
4. Rastas Ari
9. Ruottu Heini

DCW Koirajuoksu naiset 4.2 km
6. Hirvilammi Anna

DSH1-2 1-2 koiran harrastuskärryluokka 3.3 km
3. Haaramo Panu
9. Ruottu Heini

DCH Koirajuoksu harrastesarja 1.9 km
2. Rastas Ari

 

24.4.2016 Ohkolan kevätajot

DR4 4-koiran kärryluokka 4.1 km
13. Jukka-Pekka Ahonen (sh) 11:58.8

DS2 2-koiran kärryluokka 4.1 km
1. Tanja Ignatius & Dori (lkss) & Fanta (lkss) 7:40.2

DS1 1-koiran kärryluokka 4.1 km
7. Heini Ruottu & Roti (spk)9:52.7

DSC_2760_Fotor

DCM Koirajuoksu miehet 4.1 km
1. Ari Rastas & Spence (lkss) 11:49.6

DSC_2818_Fotor (1)DCW Koirajuoksu naiset 4.1 km
5. Anna Hirvilammi & Rita (sh) 17:05.8

DBM/W Koirapyöräily miehet/naiset 4.1 km
2. Tanja Ignatius & Bolt (lkss) 7:39.9DSC_2840_Fotor

DSH1-2 1-2 koiran harrastuskärryluokka 4.1 km
5. Riina Sinervuo & Noppa (x) & Luka (sh) 13:01.9
6. Sanna Salonen & Pihka (labn) 13:25.9

DCH Koirajuoksu harrastesarja 2.4 km
1. Panu Haaramo & Bond (kultn) 7:51.5
3. Annika Järvenoja & Sintti (ss) 8:17.1
5. Marianna Korpi & Friidu (labn) 9:03.9
12. Kira Jääskeläinen & Piitu (x) 12:45.0

 

3-6.3.2016 Talvilajien EM-kisat, Savalen, Norja

Tanja

Suomen maajoukkueessa oli mukana kaksi UVU:laista. Ari Rastas ja lyhytkarvainen saksanseisoja Spence sekä Tanja Ignatius sekä lyhytkarvainen saksanseisoja Bolt. Ari kilpaili miesten koirahiihdossa (10. sija), yhdistetyssä (10. sija) sekä Suomen kakkosjoukkueessa viestissä (joukkueen sijoitus 13). Tanja kilpaili juniorinaisten hiihdossa (6. sija) sekä yhdistetyssä (9. sija).

Tanja_2

Arin matkakuulumisia voi lukea tämän linkin takaa ja Tanjan matkasta voi lukea tämän linkin takaa.

Ari

Kaikenkaikkiaan Suomalaiset kahmivat hienosti EM-mitaleita Savalenista:

Hiihto:
1 kulta – Maija Nivala (naisten yhdistetty)
3 pronssia – Maija Nivala (naisten pulkka), Vesa-Pekka Jurvelin (miesten yhdistetty), Suomen ykkösjoukkue viestihiihto (Maija Nivala, Maria Viitahalme, Vesa-Pekka Jurvelin)

Valjakkoajo:
1 kulta – Riitta Kempe Sp6
1 hopea – Pasi Heinonen Sp8
1 pronssi – Vesa-Pekka Lehtomäki Sp8

Uudenmaan Vetokoiraurheilijat onnittelee kaikkia Suomalaisia!

Ari_2

Tanjan kuvat: Per Roger Bekken sekä Per Sverre Simonsen. Arin kuvat: Kauko Ruokolainen

21.2.2016 LemppariSprintti, Heinola

Sunnuntaina Heinolassa kisailtiin LemppariSprintissä ja jälleen oli myös UVUn edustusta paikalla.
Nuorten 1-2 koiran sprintin voitti UVUn Oona Veho (kuvassa) ja 1-2 koiran sprintin harrastusluokan kuudes oli UVUn Riina Sinervuo.
Onnea molemmille!

Onna_LemppariSprint

13-14.2.2016 2 koiran koirahiihdon sekä yhdistetyn SM

Lauantaina Rautavaaralla kahden koiran koirahiihdossa SM-pronssia Ari Rastaalle miehissä ja Tanja Ignatiukselle naisissa.
Arin hyvä kisavire jatkui myös sunnuntaina yhdistetyssä missä mitalia päästiin vielä hieman kirkastamaan ja tuloksena SM-hopeaa. Onnea molemmille mitalisteille mahtavista tuloksista!
Näillä tuloksilla on Arin ja Tanjan hyvä lähteä EM-kisoihin muutaman viikon päästä.

31.1.2016 Valjakkohiihdon SM (VUL)

Törmävaaran koirahiihdoissa SM-mitaleista oli kilpailemassa kaksi UVU:laista.

Miesten A-sarjan 5. sija meni UVU:n Ari Rastaalle ja Spencelle ja junioreissa myös 5. sija Vera Ignatiukselle ja Danalle.
Onnea molemmille!

Arin ja Spencen kuva: Katja Suvanto

IMG_3909.JPG


7.11.2015 Häjyt sprint

Häjyt sprintissä tehtiin taas hienoja tuloksia!
DS1 luokassa Matti Laaksonen ja Koda sijoittuivat raskaalla reitillä toiseksi ja Riina Sinervuo ja Noppa sijalle 14.
DS4-luokassa Auli Savolaisen sammarivaljakko takoi REK3-tuloksen ja samalla Aulin valjakossa mukana ollut Tiina Alikosken Pepsi sai käyttövalion arvon.
Onnea kaikille, Kyllä UVU:laiset rokkaa!

17-18.10.2015 Kärry-SM Jämi

DR4 (4-koiran kärryluokka (2 x 4,2 km) 8.4 km)

25. Myllylä Kaisa, siperianhusky, 20:47:3

31. Savolainen Auli, samojedi, 42:13.7

DCM/W Koirajuoksu miehet/naiset 4,2 km

  1. Rastas Ari, lyhytkarvainen saksanseisoja, 12:20.9

10.10.2015 Janakkala cross

Yhden koiran kärryluokka Matti Laaksonen holpai Koda sijoitus 1/4.

Lasten sarjassa oli peräti kolme UVUlaista kisaamassa, kultaa tällä kertaa kotiin vei Leevi Lehtovirta labradorinnoutaja Tessan kanssa, hopeaa Justus Laaksoselle Kodan kanssa ja neljännellä sijalla Senni Säiläkivi mäyräkoiran kanssa.

Leevi ja Tessa kultaa

Leevi ja Tessa kultaa

Justus ja Koda hopeaa

Justus ja Koda hopeaa

Senni hienosti neljäs

Senni hienosti neljäs

3.10.2015 Rekikoirien käyttökoe

Lokakuun alussa pidetyssä Jyllin rekä-kokeessa UVU:laisten koirat suoriutuivat erinomaisesti!

Tiina Alikosken samojedi Pepsi (Helminauhan Löylyn Tuoksu) REKÄ1-tulos

Auli Savolaisen Kaisla (Pakkasyön Ensirakkaus) REKÄ2-tulos ja Demo (Frostbite`s Make Some Noise) REKÄ1-tulos ja täten Demosta tuli käyttövalio!

Onnea hienoista tuloksista ja erikoisonnittelut uudelle valiolle!

3-4.10.2015 SM-viikonloppu alkaa olla hiljalleen ohi ja UVUlaiset teki mahtavia tuloksia!

Miesten koirapyöräily (5+5km)
Toni Tiainen sija 7, aika 21:38

Miesten koirajuoksu (5+5km)
Ari Rastas sija 2, aika 30.43 ja SM HOPEAA!
Antti Toivanen sija 7, aika 32:47
Matti Laaksonen sija 9, aika 34:22

Koirajuoksun harrastesarja (2,5km)
Niko Senne sija 9, aika 11:50

Sunnuntaina koirajuoksun SM-viestissä UVU:lla oli kaksi joukkuetta juoksemassa. Viestin matka 3 x 2,5km.
UVU:n ykkösjoukkue (Antti, Ari ja Matti) sija 2 ja SM HOPEAA!! Kokonaisaika 24:24.
UVU:n kakkosjoukkue (Ilja Soisalo, Anna Hirvilammi ja Laura Loveson) sijalla 8, kokonaisaika 31:20.
Viestijoukkuetia oli yhteensä 11.

KouvolaSM_1

KouvolaSM_2

26.9.2015 Ohkolan syysajoissa oli myös UVUlaisia kisailemassa ja hienostihan se meni kaikilla! Tässä hieman UVUlaisten tuloksia:

Miesten koirajuoksun (4.1 km) hopeaa Ari Rastas ja lyhytkarvainen saksanseisoja Spence, pronssia Antti Toivanen ja doberman Vince ja neljännellä sijalla Matti Laaksonen ja lyhytkarvainen saksanseisoja Bolt!

ohkola_4

Nelän koiran kärryluokassa (4.1 km) Auli Savolainen ja samojedivaljakko sijalla 17.

ohkola_1

Yhden koiran kärryluokassa (4.1 km) Matti laaksonen ja beussi Falcon sijalla kuusi.

ohkola_6

Onnea kaikille hienoista tuloksista!

Mainokset